Bitcoin Yorum ve Analizleri

Bitcoin Yorum ve Analizleri

Bitcoin yorum ve analizleri kripto para piyasalarında yatırımlarını değerlendirenler tarafından sıkı olarak takip edilmektedir. Son günlerde toparlanma çabasında olan kripto para piyasası ekonominin ana aktörlerinin yaptığı açıklamalar ile bir düşüş trendinin içerisinde bulunmaktadır. Önümüzdeki süreçte ekonomide meydana gelecek gelişmeler kripto para piyasalarının yönü hakkında da yatırımcılara fikir verebilecek ipuçları sağlamaktadır.

Amerika Merkez Bankası’nın merakla beklenen faiz kararını ocak ayı sonunda açıklaması ile birlikte beklentilerden farklı olarak şahin bir mesaj verildi. Bu şahin mesajın etkisi olarak kripto paralarda düşüş trendine girdi. Ayrıca dalgalı bir seyir izleyen kripto paralar FED açıklamalarının öncesinde 38.000 dolar seviyesinden aşağı kırılma göstererek 35.500 seviyelerine geriledi. Bu nedenle şubat ayı içerisinde meydana gelecek gelişmelerin yatırımcılar tarafından dikkatle izlenmesini belirten uzman analistler önümüzdeki süreci şu şekilde değerlendirmektedirler:

Bitcoin Yorum ve Analizleri

Önümüzdeki Süreçte Bitcoin Analiz ve Yorumları

Bitcoin yorum ve analiz kapsamında bulunduğumuz ay için iki temel konunun kripto para piyasalarında önemli etki göstereceği tahmin edilmektedir. İlk olarak ABD Hazine Sekterine ABD Başkanı tarafından verilmesi muhtemel kapsamlı yetkilerdir. Ardından SEC olarak bilinen ABD menkul kıymetler borsasınca; ABD merkezli bankalara kriptolarda hizmet verme yetkisi verilmesi öngörülmektedir. Bu nedenle yakın dönem içinde tek yönlü bir strateji izlenmesinin zor olacağı değerlendirilmektedir. Aynı zamanda yetki haberleri ile birlikte ana kripto para olan Bitcoin kanadında iyi yönde bir tutunma olabilecekse de altcoinler için bunu söylemek doğru bir değerlendirme olmayacaktır. Bitcoinin 38,000 bandında tutunamaması 36 bin seviyelerine inmesine sebep olmaktadır. Öte yandan ABD temel endeksleri ile Bitcoin arasında mevcut olan korelâsyonun kuvveti bu yaklaşımı tetiklemektedir.

Bitcoin İçin Kritik Dönem: Bitcoin Yorum

Amerikan FED kararlarına Bitcoin yorum ve teknik analiz kapsamında bakıldığında güçlü bir etkileşim olduğu görülmektedir. FED ’in gelecek ay yapacağı toplantıda muhtemelen faiz artırımına gideceği tahmin edilmektedir. FED ’in 25 yerine 50 baz puanda yapacağı faiz artırımı Bitcoin cephesini olumsuz olarak etkileyecektir. Aynı zamanda spot piyasada hacmi düşmesine neden olacak faiz artırımı NFT hacminin de düşmesine sebep olacaktır.

Her ne kadar kripto para piyasasına para girişleri olsa da kaldıraçlı işlem hacmi halihazırda oldukça yüksek seviyelerde görülmektedir. Bu sebeple 38.000 dolar düzeyinden sonra 200 günlük ortalaması olan 40.600 dolar seviyesi kırılmadan Bitcoin için net yönlü işlem açılması küçük çaptaki yatırımcılar için fazlası ile volatil olacaktır. Haftalık periyotlara bakıldığında alt desteğin 32.500 dolar düzeyinde olduğu görülmektedir. Bu seviyenin stop alanı olarak değerlendirilmesi ve alımların bu seviyelerden yapılması tavsiye edilmektedir.

Bitcoin’de 45.000 Seviyesi Muhtemel

Uzmanlar tarafından yapılan Bitcoin yorum ve analizleri incelendiğinde Bitcoinin son zamanlarda 38.000 dolar bandındaki seyrine dikkat çekilmektedir. Bu banda sıkışan en yüksek hacimli kripto para 2022 Rekabet Yasası içinde olmak üzere ABD kanadından gelen olumsuz gelişmelere paralel olarak bu seviyede fiyatlanmış olduğu görülmektedir. Bu olumsuz gelişmelerin yanında kurumsal alanlarda yeni alımların olduğu ve zincir verilerin güven bölgesi içinde bulunduğu anlaşılmaktadır. Özellikle Micro Strategy tarafından alınan 600 Bitcoin bu kapsamda dikkat çeken bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca diğer bir gelişme olan SEC ile Ripple arasındaki davanın izlediği seyirdir. Ripple yatırımlarının SEC’i şikâyete hazırlandığı haberi piyasaları yakından ilgilendirmektedir. Bu durumun Bitcoin analiz kapsamında kripto para piyasasına olumlu olarak etki yapacağı değerlendirilmektedir.

Kripto Paralarda Yapılan Düzenlemeler

Hindistan’ın kripto paraları yasaklama yönündeki olumsuz olan tavrını değiştirmesi ve rafa kaldırması; piyasalarda olumlu bir gelişme olarak kayda geçti. Ayrıca Hindistan'ın kripto paralardan yüzde 30 vergi almak yerine sadece düzenleme yapmasını piyasa olumlu karşıladı. Rusya’nın kripto madenciliği ile kripto paraları yasaklayacağına dair yayılan haberin; Rusya tarafından sadece kripto paralar ile ilgili düzenleme yapacağı haberi piyasalarda rahatlamaya sebep oldu. Ancak olumlu olarak görülen bu gelişmelere paralel olarak; kurumsal şirketlerin de kripto alımları Bitcoin'in destek görmesinde önemli gelişmeler olarak değerlendirilmelidir.

Bitcoin yorum ve teknik analiz penceresinden bakıldığında yükselen üçgen formunda yüzde 15 düzeyinde bir kırılma görülmektedir. Ancak Bitcoin'in önümüzdeki yakın dönemde 39.000 dolar seviyesini kırması halinde; tekrar 45.000 dolar seviyelerine doğru hareket edebileceği tahmin edilmektedir. Aynı zamanda 40.500 seviyesi satış yönünde kaldıraçlı pozisyonları likidite edebilecek ve yükseliş hızlı olabilecektir. Ancak kripto para piyasasının volalitesinin yüksek olduğu ve muhtemel gelişmelere sert tepkiler verdiği dikkate alındığında; 37 bin ve altının stoploss olarak belirlenmesi tavsiye edilmektedir.

Bitcoin Teknik Analiz

Bitcoin cephesinde ocak ayı içinde keskin diyebileceğiniz bir iyileşme olsa da; analistler tarafından yapılan Bitcoin yorum ve analizleri incelendiğinde borsa bakiyelerinde düşüş olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca CryptoQuant'ın paylaştığına göre kripto para borsalarındaki bakiyelerin aralık ayı sonunda 2,43 milyon dolar seviyesindeyken; bu rakamın Ocak 24 itibariyle 2,37 milyon dolara gerilediği görülmektedir.

Bitcoin grafiklerine yakından baktığımızda ocak ayının son haftasında agresif satın alımların olduğunu görüyoruz. Özellikle boğalar tarafından yapılan satın alma işlemleri sayesinde 37.330 seviyelerine çıkarak geçici direnci kırdığı görülmektedir. Ancak bu seviye üstünde tutunamayan Bitcoin'in ocak ayı sonunda bu seviyenin aşağısına gerilediği anlaşılmaktadır.

En Güncel Bitcoin Yorum: BTC/USDT Paritesi

Bitcoin/USDT paritesinin yaşanan olumlu gelişmeler ve yardım rallilerin etkisiyle; 20 gün bazlı EMA değeri olan 39.923 dolar seviyelerinin geleceği değerlendirilmektedir. Bitcoin'in bu seviyelerde tutunamaması durumundaysa ayıların fiyatı 32.916 seviyelerine kadar indirmeye gayret edeceği tahmin edilmektedir. Bitcoin yorum ve analiz kapsamında; ayıların bu girişimde başarılı olması durumunda ise paritenin 30 bin bandındaki desteğe kadar gelebileceği düşünülmektedir.

Ancak tam tersi senaryoda ise 20 gün bazlı EMA değerinin üzerine çıkması halinde; paritenin 50 gün bazlı EMA değeri olan 43.622 dolar seviyesine kadar yükselebileceği öngörülmektedir. Ayrıca bu direnç seviyesinin üzerinde yaşanacak kapanış ve açılışlar düzeltme safhasının sonlandığının işareti olarak görülebilecektir. Ancak paritenin bundan sonraki hedefinin; 200 gün bazlı EMA değeri olan 48.750 dolar seviyesine yükseleceği tahmin edilmektedir.

Bitcoin Yorum: ETH/USDT Paritesi

Bitcoin yorum ve analizleri ikinci en büyük hacimli kripto para olan ETH için yapıldığında; BTC ile biraz farklı öngörülerin olduğu görülmektedir. Aynı zamanda ETH fiyatlarında ocak ayının son haftasında; boğalar tarafından agresif sayılabilecek düşük seviyelerde alımlar yapılması ile keskin bir yükselişin gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Buna bağlı olarak; alımların artması durumunda paritenin 20 gün bazlı EMA değeri olan 2903 dolar seviyesine yükselebileceği düşünülmektedir. Ancak boğaların bu seviyeyi güçlü bir şekilde savunacağı göz ardı edilmemelidir. Aynı zamanda fiyatın 20 gün bazlı EMA değerinin aşağısında kalması durumunda satışların olabileceği düşünülmektedir. Böyle bir durumda ayıların ETH/USDT paritesini 2160 dolar seviyesinin altına çekmek suretiyle; düşüş trendinin artarak devam edeceği öngörülmektedir.

Not: Bitcoin yorum ve analizleri yatırımcıları bilgilendirmek maksadıyla kaleme alınmış olup yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

 

En güncel Bitcoin yorum ve analizleri için bizi Twitter'da da takip edebilirsiniz!